Rybár riečny sa k nám vráti na jar

Záruby

Vídame ho na Sĺňave, niekedy aj pri Kolonádovom moste, kde poletuje medzi všadeprítomnými čajkami. Ak sa naň pozornejšie zadívame je nám jasné, že tento vták nie je čajka.

Valy

Rybár riečny  (lat. Sterna hirundo)

Rybár riečny je sťahovavý vták, ktorý odchádza zimovať až na južnú pologuľu na pobrežia Austrálie, Oceánie či Afriky.

Hniezdi ale len na severnej pologuli. Vyhovujú mu miesta blízko vodných plôch so stabilnou výškou vodnej hladiny a  s množstvom malých rýb.

Vadí mu vyrušovanie pri hniezdení a preto mu vyhovuje napríklad Vtáčí ostrov (ostrov Čajka) na Sĺňave.

Prípadného narušiteľa odháňa krikom a  nalietavaním. Keď to nepomôže nasleduje silné bodnutie zobákom. Priamy útok na človeka nebol zaznamenaný ale napríklad psy nie raz dostali príučku.

Rybáre vidíme takmer nepretržite sa vznášať nad vodnou hladinou. Sadajú si iba na krátky čas oddychu a stráženia hniezda. Rybár je vytrvalý letec pri lete na zimoviská prekonáva trasu viac ako 10 000 km dlhú bez prestávky.   Vie aj „visieť“ vo vzduchu podobne ako sokol myšiar. Keď zahliadne korisť priamočiaro vrazí do vody. Loví malé ryby, žubrienky, žaby a aj vodný hmyz, ten hlavne pre mláďatá. Za korisťou sa vie aj potopiť.

Samička znáša spravidla 3 vajíčka typicky hruškovitého tvaru vďaka ktorému sa neskotúľajú ľahko do vody.  Mláďatá vedia hneď po vyliahnutí plávať a veľmi dobre sa skrývať na brehu. Po 30-tich dňoch začínajú lietať. Úspešne vychovať potomstvo prináša veľkú radosť do vtáčej rodinky, nie vždy sa to podarí, nástrah osudu je až príliš veľa.

Ladislav Nagy

 

 

Náš Trnavský kraj 2022: