Zlatý Vrch, Striebornica - sú názvy spomienkou na banskú činnosť?

Ruly, žuly sú horniny kryštalinika, pri ktorých je možné očakávať sprievodný výskyt rúd a zaujímavých minerálov.

V roku 1988 zdokumentovali stopy po banskej činnosti v danej lokalite Pavel Uher a Igor Broska v práci ktorá vyšla pod názvom Muskovitický pegmatit s  obsahom minerálov vzácnych prvkov pri Moravanoch nad Váhom.

Haldy a pingy sa nachádzajú severne od Zlatého vrchu na lesnom hrebeni Striebornice, pri križovatke turistických značiek.

Valy

Banská terminológia: halda a pinga

Zlato, striebro? To v týchto miestach ani náhodou v množstve ktoré by sa oplatilo ťažiť. Ale je tu rozlohou na slovenské pomery impozantné teleso pegmatitu, ktoré je 100 až 150 m dlhé a 20 m široké.

Pegmatit je v postate žula, ktorá stuhla zo žeravého magmatu ako posledná. Vďaka tomu mohli v nej vzniknúť kryštály oveľa väčších rozmerov a objaviť sa aj niektoré zo vzácnych minerálov. Ak by sme žulu (granit) prirovnali k práškovému cukru, pegmatit by bol kryštálový.

Valy

Pegmatit. foto: Piotr Sosnowski, Wikimedia CC BY-SA 4.0

Pegmatity sú niekde mineralogicky chudobnejšie inde bohatšie a dokonca niektoré ako napr. v Čechách aj zdrojom polodrahokamov. V pegmatitoch pri Zlatom vrchu sa v rokoch 1936 - 1944 ťažil svetlý druh sľudy zvaný muskovit, ktorý dával omietkam ten správny lesk.

Muskovit vytvára lesklé lupienky s typickou striebornou farbou a tak si vyslúžil v  priebehu vekov meno „kočičí stříbro“. A na mape z III. C. a K. vojenského mapovania už máme aj názov Stribernica.

A tak tu máme Zlatý vrch stvorený Zlodi wrchom a ťažbu striebra, toho mačacieho. Ale aj tak, či práve vďaka tomu máme v Zlatom vrchu kus krásnej prírody, ktorý sa oplatí vidieť.

Ladislav Nagy

 

 

Náš Trnavský kraj 2022: