50-te roky minulého storočia sú aj medzi obdivovateľmi socialistického zriadenia známe ako roky politických čistiek, názorového prenasledovania či nútenej kolektivizácie.
Tiež sú známe množstvom vopred zrežírovaných súdnych procesov, v dôsledku ktorých boli popravené stovky ľudí a tisícky ďalších boli odsúdené na dlhoročné tresty vo väzniciach alebo v uránových baniach.
Žiadny totalitný režim totiž nestrpí názorových a politických oponentov.
Preto hneď po uchopení moci vo februári 1948 boľševici začali prenasledovať všetkých, ktorí pred nimi nesklonili hlavu. Na dlhoročné tresty boli odsúdení opoziční politici.
V rámci politických čistiek v armáde bolo na dlhoročné väzenie odsúdených takmer 2000 vojakov a dôstojníkov. 31 dôstojníkov bolo na výstrahu popravených – medzi nimi aj niekoľko generálov.
Osobitnú pozornosť systém venoval prenasledovaniu veriacich, najmä však prenasledovaniu kňazov, mníchov a rehoľných sestier.
Na likvidáciu kláštorov bola naplánovaná a vykonaná tzv. Akcia K(láštory). Počas nej boli počas jedinej aprílovej noci zlikvidované desiatky mužských kláštorov a stovky rehoľníkov bolo uväznených.
Likvidácia mužských kláštorov sa nestretla s väčším odporom verejnosti, a preto režim dostal chuť aj na kláštory ženské. Očakával, že akcia R(ehoľníčky) prebehne podobne potichu, a bez odporu.
Ľudia už však videli o čo ide a postavili sa na odpor. Režim bol donútený sa stiahnuť.
Od úmyslu zlikvidovať aj ženské kláštory boľševici síce nikdy neupustili, no už neboli tak brutálni a dôrazní.
Zabrala sila ľudí, ktorí pochopili, že postupná likvidácia kritikov režimu sa raz môže dotknúť aj ich samotných alebo ich rodiny.
Dnes sa režim typický pre 50-te roky opäť plazivo vracia.
Systém, v ktorom aj dnes významnú úlohu hrajú boľševici a ich deti, sa znovu pokúša zastrašiť všetkých, ktorí nesklonili hlavu, a napriek strachu okolia majú odvahu hovoriť pravdu.
Znovu testujú verejnú mienku. Najprv za názor a politické zmýšľanie odsúdia prvého. Potom ďalších.
Potom všetkých, ktorí ich podporovali. A potom … ? Poučme sa z minulosti!
Ing. Mgr. Marian Kotleba
predseda@LsNaseSlovensko.sk