Sčítanie ľudí na Slovensku

Zaujal ma úryvok z knihy Edward Snowden: Nebezpečí sčítaní lidu.

A hneď ma napadla situácia, keď v roku 2021 média a úrady hustili do ľudí, ako treba správne a pravdivo vyplňovať papiere o sčítaní. Ako treba pomôcť starým ľudom s vyplňovaním. A keď nepodáš alebo zle vyplníš, tak dostaneš pokutu. A veru nie malú.

Dúfam, že sa pán Snowden nenahnevá, ale použijem z jeho knihy krátky úryvok:

„Môžete si byť istí, že keď vás nejaká „vláda“ do niečoho núti pod hrozbami pokút, tak to
s vami rozhodne nemyslí dobre. Nikdy sa napríklad nestalo, že keď úradníci na základe sčítania ľudí zistili, že máte málo majetku alebo financií, tak vám doplatili rozdiel. Jednoducho sčítanie ľudí neslúži ľudom, ale vládnucim elitám, aby mali prehlaď o „svojom“ majetku. Koniec koncov nič nám nepatrí, pretože i z „vlastného majetku“ platíme ročne dane alebo zdravotné poistenie (kupujeme si právo na život bez exekúcie). Môžeme to teda najskôr nazvať auditom či inventúrou.“

Teraz ostáva otázka ,,A načo to teda vláde bolo alebo je?“. Vieme si ešte sedliackym rozumom spojiť veci, udalosti,  ktoré sa po sčítaní ľudí diali a dejú  a aké zákony si v parlamente schvaľuje odvolaná vláda?

Či už len ako teliatka pozeráme do televízií na správy, tupé programy, seriály? Dokedy slovenský národ bude trpieť takéto zaobchádzanie? Kedy príde ten zlom, keď si slovenský národ povie ,,Tak už dosť…“. Kedy dostane v srdci ten impulz, aby povstal a začal sa aktívne podieľať na chode svojho štátu? Kedy začne niečo robiť pre svoje deti a vnúčatá? Všetci snívame o druhom Švajčiarsku na našom území. Politici to ľuďom tlačili do hláv, ale nepovedali im, že treba pre to aj niečo robiť. Napríklad zaujímať sa  o dianie na Slovensku, chodiť voliť a demonštrovať, keď politici nerobia tak, ako sľúbili. Alebo sa naozaj držíme príslovia ,,Po nás potopa“? Uvedomujeme si, že vďaka našej ľahostajnosti a nezáujmu o veci verejné nám vládnu tí najneschopnejší? Už nás na to upozorňoval aj Platón cca pred 2300 rokmi:
„Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike.“

Skúste prestať sledovať televízie a rozhliadnite sa okolo seba. A nemám pravdu? Každý si odpovedzme sám.

Už naozaj nie je čas prehovárať bojazlivé zvieratka v nás, že je všetko v poriadku, je čas prebudiť v nás vlkov a postupnými krokmi docieliť to, čo povedal Ján Pavol II.: ,,Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia.“.

Tak nečakajme a začnime budovať.

Tomáš Drobný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *