Spomienková akcia v Modre – je Ľudovít Štúr pre vládnu moc nežiaducou postavou dejín?

V nedeľu 14-steho januára 2018 sme sa za sneženia vydali na cestu s dostatočnou časovou rezervou, pretože Ľudovít Štúr je velikánom našich dejín, a tak spomienková akcia mohla byť veľká. Účasť politikov a iných osobností mohla na mieste spôsobiť rôzne zdržania.

Aj keď, boli tu informácie, že Ľudovíta Štúra v najbližšej dobe postihne osud Jana III. Sobieskeho (víťaz nad Turkami v bitke pri Viedni), t.j. že sa tiež pre slovenské dejiny stane osobou nežiaducou.

Čitateľ si možno spomenie, ako sa do štúrovcov v lete roku 2017 navážala tzv. „bratislavská intelektuálna kaviareň“, kde v tejto súvislosti niektorí súčasní národovci podali trestné oznámenie na moderátora RTVS Michala Havrana.

Nebral som príliš vážne tézu o tom, že ostatné politické strany budú dnešnú akciu ignorovať, aby si nepohnevali mimovládne kruhy, pretože Ľudovít Štúr je predsa len Ľudovít Štúr.

Po príchode na miesto sme zistili, že ak by neprišli členovia a sympatizanti Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, tak by bola Pietna spomienka na Ľudovíta Štúra až príliš skromnou akciou miestneho evanjelického cirkevného zboru.

Úctu Ľudovítovi Štúrovi prejavila, okrem Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, zastúpenej aj dvomi poslancami Národnej Rady Natáliou Grausovou a Stanislavom Drobným, iba samospráva. Mesto Modra reprezentoval primátor mesta, za Bratislavský samosprávny vystúpil jeden vedúcich odborov úradu.

Kým samospráva si uctila pamiatku Ľudovíta Štúra, štát a iné politické strany, ako aj Slovenská národná strana, túto akciu odignorovali.

Nakoniec štát zastupovala policajná hliadka (hliadky ?), ktorá cielene odchytávala vozidlá účastníkov akcie a po zastavení vozidla kontrolovala občianske preukazy nielen vodičovi ale celej osádke vozidla.

Asi je naozaj Ľudovít Štúr nemilá postava dejín pre súčasnú vládnu moc. A tak tá nielenže nemieni sa takýchto spomienkových akcií zúčastňovať ale chce od nich odradiť aj radových občanov.

Ladislav Nagy

fotogaléria…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *